TBM REVİZYON

“TBM yedek parça üretimi ve TBM revizyonu stratejik partneriniz”

E-Berk ,1993 yılından beri uluslararası TBM yedek parça sağlayıcısıdır. 1 m çaptan 20 m çapa kadar Tünel Açma Makinalarında kullanılan 12′ den 21′ e kadar kesici disklerin tungsten carbur’ lü ripper’ ların, scraper’ ların cutting knife’ ların ve diğer yedek parçaların imalatı yapılmaktadır.

Üretimi yapılmakta olan TBM yedek parçalarının, mekanik özelliklerini geliştirmek amacı ile mukavemet, darbe dayanımı ve teknik özelliklerini geliştirici çalışmalarını kendi bünyesindeki ısıl işlem tesislerinde yapmaktadır.

KESİCİ KAFA BÖLÜMÜ

KONFİGÜRASYON & ÜRETİM

Tünel kazma makinesinin en ön tarafında bulunan, üzerindeki kesicileri ile birlikte zemini kazacak olan kesici kafa, dilimler(segment) halinde özel alaşımlı çelikten üretilmekte ve dışarıdan temin edilmektedir. Tesiste 9,0 m çapa kadar olan kesici kafa kesiciler ile giydirilip üretilen TBM lere eklenmektedir.

İmal edilecek TBM, kazılacak tünelin zemin yapısına göre farklılık göstermektedir. Sert, orta sert, yumuşak ve akıcı formasyonlar için kullanılacak kafa  dizaynları ve keski tipleri, makineyi dengeleme sistemleri, tahkimat sistemleri, çıkarılan kazı pasasını taşıma sistemleri çeşitli yönlerden farklılık göstermektedir. Açılacak yer altı boşluğu boyunca geçilecek formasyonların önceden tespiti, kullanılacak makinenin ve kesicilerinin seçiminde en önemli faktörlerden biri olmaktadır.

Bir sonraki proje için kesici kafaya ait açıklık oranı yeniden hesaplanır. Eğer kesici kafa revizyon için yeterince iyi değilse, bir yenisi E-Berk tesislerinde yeniden üretilir.

HİDROLİK GÜÇ ÜNİTESİ

KESİCİ KAFANIN ARKASINDAKİ GÜÇ

Hidrolik bakım ekibi, sistemi yeniden tasarlama yeteneğine sahiptir. Tüm sensörler , elektrik elektronik mühendisleri tarafından yönlendirilen ve kontrol edilen elektrikçiler tarafından kontrol edilir.

Seçilen hidrolik sistem elemanları tanınmış firmalar tarafından sağlanır. Dişli kutuları incelendiğinde, aşınmış dişliler E-Berk tedarik zinciri tarafından sağlanarak yenileri ile değiştirilir. Montaj işlemi makina mühendisleri tarafından yönlendirilen hidrolik uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir. Tüm pistonlara, TBM montajı öncesinde basınç testi uygulanır. Hidrolik sistemlerinde, kesici kafanın tork ve itme hareketleri ve segment erector fonksiyonların performans testi yapılır. Basınç ölçüm değerleri istenilen seviyelerde ayarlanır. 

BACKUP SİSTEMLER

 

Bir tüneli tamamlayan kullanılıp aşınan TBM lerin tüm birimleri incelenir, test edilir, tamir edilip yenilenerek yeni proje için hazırlanır. Bazen yedekleme tesislerindeki arızalı bir kablo tünelin içinde uzun bir beklemeye neden olabilir. E-Berk ekibi her bir bileşenin kalitesinin ve işçiliğinin makine güvenilirliği için çok önemli olduğunu bilir.