MERSİN PAMUKLUK BARAJI SULAMA İLETİM KANALI

 

  “1993 yılından itibaren Türk Metal Sektörü’ne, 2002 yılından itibaren Tünel Açma Makinalarının ( TBM ) yedek parça sağlayıcısı olarak Tünelcilik Sektörü’ne hizmet eden E-Berk Makina ve Metalurji, Mavi Tünel Projesi’nde kazı çalışmalarını tamamlayan Ø 4,88 metre SELI marka DOUBLE SHIELD TBM (Çift Kalkanlı Tünel Açma Makinesi)’nin, Yüklenici firma İnelsan İnş. Elk. San. Tic. Ltd. Şti tarafından imzalanan Mersin Pamukluk Barajı Sulama İletim Kanalı ve Tesisleri Projesi’nde kullanılmak üzere revizyonunu 5 ayda başarı ile tamamlamıştır.” 

 Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)’tan sonra en büyük sulama projesi olan 150 yıllık tarihi Mavi Tünel, Göksu Nehri’nin suyunun Akdeniz’e akıp giden önemli bir kısmının Konya Ovası’na aktarılmasını sağlamaktadır. Proje kapsamında; 176.2 metre uzunluğa, 390 ton ağırlığa ve 1890 kW güç, 1620 kN-m maksimum tork değerlerine sahip Sert Kaya Tünel Açma Makinesi (TBM) ile 17.034 m uzunluğunda açılan tünel ile tarım arazilerine su aktarımı, il ve ilçelere içme suyu ihtiyacı da karşılanmıştır.

 Tünelcilik sektöründe faaliyet gösteren, yedek parça imalatı, tamiratı ve montajı, TBM kurulumu ve demontajı işlemleri, kesici kafa dizaynı, proje öncesinde, devamında ve sonrasında sahada TBM revizyonları ve konfigürasyanları konusunda tecrübeli E-Berk Tünel Teknolojileri tarafından yeni tasarımlar yapılarak TBM çapı 4,88 metreden 4.98 metreye çıkartılmıştır. Mekanik dayanım analizi ve yapılan testler ile revizyon 5 ayda başarıyla tamamlanmıştır. Ankara Temelli Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan E-Berk Tünel Teknolojileri fabrikasını kabul testi için ziyaret eden Devlet Su İşleri yetkilileri arasında tek bayan mühendis olan Nurten Hanım’ın ismi TBM’e verilmiştir.

Revizyonu tamamlanan TBM, Yatırımcı Devlet Su İşleri (DSI) ve Yüklenici firma İnelsan İnş. Elk. San. Tic. Ltd. Şti tarafından sözleşmesi imzalanan Mersin Pamukluk Barajı Sulama İletim Kanalı ve Tesisleri Projesi’nde 4.618 m uzunluğundaki tünel kazısında kullanılacaktır.1995 yılından günümüze; gerek devlet kurumları gerek özel inşaatlar açısından büyük yatırım ve taahhütlere imza atan İnelsan İnşaat, proje kapsamında; Pamukluk Barajı’nda inşa edilecek iletim tüneli sayesinde bölgenin sulama, enerji ve içme suyu ihtiyacını karşılayacaktır. Proje tamamlandığında; yıllık 127,50 hm³ içme suyu sağlanacak, 68,70 GWh enerji üretilecek ve 199.080 dekar tarım arazisi sulanacak.