ERGENE DERİN DEŞARJ İLETİM TÜNELİ

 

  “1993 yılından itibaren Türk Metal Sektörü’ne, 2002 yılından itibaren Tünel Açma Makinalarının ( TBM ) yedek parça sağlayıcısı olarak Tünelcilik Sektörü’ne hizmet eden E-Berk Makina ve Metalurji, faaliyetlerine bir yenisini ekleyerek İstanbul Avrupa Yakası 4. Kısım Atıksu Tünel Projesi’nde kazı çalışmalarını tamamlayan Ø 3,85 metre Herrenknecht marka TBM’in revizyonunu Ergene Derin Deşarj Atıksu İletim Tüneli’nde kullanılmak üzere 2 ayda başarıyla tamamlamıştır.” 

 Avrupa Yakası 4. Kısım Atıksu Tünel Projesi’nde kazı çalışmalarını tamamlayan Herrenknecht marka Tünel Açma Makinesi (TBM)’nin revizyonu; tünelcilik sektöründe faaliyet gösteren, devamında ve sonrasında sahada TBM revizyonları, yedek parça imalatı, tamiratı ve montajı, TBM kurulumu ve demontajı işlemleri, kesici kafa dizaynı ve konfigürasyanları konusunda tecrübeli E-Berk Tünel Teknolojileri tarafından yapılmıştır. TBM parçaları üzerinde yapılan mekanik dayanım analizleri ve testlere ilişkin olarak yenileme, bakım ve onarımı 2 ayda tamamlanmıştır. Başarıyla yapılan işin sonunda E-Berk’te, çalışanlar tarafından kutlama düzenlenmiş ve TBM üzerine çalışanların isimleri yazılmıştır.

Revizyonu tamamlanan Tünel Açma Makinesi (TBM), yüklenici firma ÖZGÜN Yapı San. İnş. Tic. A.Ş tarafından imzalanan sözleşme Ergene Havzası OSB Müşterek Atıksu Arıtma Tesislerinde arıtılmış atıksuların Marmara Denizi’ne Derin Deşarjı projesi kapsamında yapılacak olan Tünel A Hattı ve Tünel B Hattı olmak üzere iki tünel inşaatı içindir. Sözleşmede demir yolu, liman, konut, konut alt yapıları, çevre düzenlemesi, site kurulumu, şehir kanalizasyonu, içme suyu, gölet, drenaj, Kültür Bakanlığı’na bağlı Eski Eserler ve alt yapı işleri faaliyetlerinde uzman yüklenici firma ÖZGÜN Yapı San. İnş. Tic. A.Ş tarafından TBM, Ergene Derin Deşarj Atıksu İletim Tüneli’nde 3.600 m uzunluğundaki tünel kazısında kullanılacaktır.