Adıyaman Koçali Sulama Kanalı’nı tamamen yerli ‘ESER’ açacak

ANKARA – Devlet Su İşleri tarafından hayata geçirilecek Adıyaman Koçali Sulaması Yaklaşım Kanalı ve Tünel İnşaat Projesi’nde, E-BERK firması tarafından tamamen yerli parçalarla yenilenen 5 metre çapındaki Single Shield Tünel Açma Makinesi kullanılacak.

E-BERK firması tarafından 4800mm Single Shield Tünel Açma Makinası (TBM), Türk mühendis ve teknisyenlerin çalışmaları ile yenilenerek tamamen yerli hale getirildi. Bunun üzerine E-BERK firması ve DSİ, ESER adı verilen tünel açma makinasının Adıyaman Koçali Sulaması Yaklaşım Kanalı ve Tünel İnşaat Projesi’nde kullanılması üzerine anlaşmaya vardı.

Adıyaman’a içme ve sulama suyu sağlamasının yanı sıra yılda yaklaşık 100 milyon kilovatsaat enerji üretecek santrale, su taşıyacak projede tünel açma işlemini gerçekleştirecek ESER için E-BERK firmasının Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan yerleşkesinde tanıtım töreni düzenlendi.

Törene Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, DSİ 20. Bölge Müdürü Sadullah Seven, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Aytaç Muhittin Dinçer ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

https://www.haberler.com/ekonomi/adiyaman-kocali-sulama-kanali-ni-tamamen-yerli-14433746-haberi/